Word problems /logical reasoning GRE, GMAT FPSC, CA, NTS, ICMA -Problem -7(Oranges average cost) - Videos

0
59

Problem 7: Jhon spends equal amount on buying two types of orange at the rate of 5 oranges a rupee and 10 oranges for 3 rupees .The average cost of oranges will be :
a) 24 paisa b)25 paisa c) 26 paisa d) 27 paisa

source

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here